Η συγγραφέας Ε. Δικαίου -2018

Η συγγραφέας Ελένη Δικαίου συνομιλεί με τους μαθητές μας για το μεγαλείο της «Σμύρνης» και των ανθρώπων της μέσα από το βιβλίο "Τα κοριτσάκια με τα ναυτικά" τα οποία ήταν και μαθήτριες του σχολείου μας εν έτει 1925-26?

Τα "Κοριτσάκια με τα ναυτικά" είναι η αληθινή ιστορία μιας αστικής οικογένειας της Σμύρνης. Είναι το δράμα και το μεγαλείο του μικρασιατικού ελληνισμού μέσα απ' τα μάτια δυο παιδιών που γεννήθηκαν εκεί όπου "ήταν όλα μαλακά και ζεστά σαν αγκαλιά, που ρούφαγαν οι άνθρωποι τα μπερεκέτια της Ανατολής και την αγάπη ο ένας τ' αλλουνού κι ήταν ευτυχισμένοι". Μπροστά από τα δίδυμα κοριτσάκια, το Κατινάκι και τη Μαρίτσα, περνάνε όσα σημάδεψαν το λαό της Ιωνίας, από τις ευτυχισμένες μέρες ως το αναγκαστικό ρίζωμα στους προσφυγικούς συνοικισμούς.

Παρουσίαση του βιβλίου και βιογραφία της συγγραφέως εδώ