Λότη Πέτροβιτς

Επίσκεψη της Συγγραφέος Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου

Σήμερα 23/11/2016 μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας και των εκπαιδευτικών, η συγγραφέας κυρία Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου, πραγματοποιήσε επίσκεψη στο σχολείου μας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης η συγγραφέας απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών της Γ' Δημοτικού, οι οποίοι μαζί με την δασκάλα τους κα. Παλαμιώτου Βασιλική είχαν διαβάσει και εργαστεί πάνω σε βιβλία της συγγραφέως.

20161123 115749 011

Μία σπουδαία λογοτέχνης στο σχολείο μας

« Ο καιρός της σοκολάτας»

«???ένα τρυφερό, αισθαντικό διήγημα που μας γνωρίζει ένα κόσμο γνήσιο και μας κάνει να πιστεύουμε, ότι η ανθρωπιά δεν έχει εθνικότητα, κι όταν αυτό το νιώσουμε μπορούμε  να ελπίζουμε , ότι ο πόλεμος δε θα γίνει ποτέ. Και τότε ο καιρός της σοκολάτας θα είναι ατελείωτος??..»

"Ο καιρός της σοκολάτας"

20161123 120205 11

Οι μαθητές του σχολείου μας απόλαυσαν την ανάγνωση και μαγεύτηκαν από την διήγηση των βιωματικών περιστατικών που περιγράφονται στο βιβλίο.

Στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος οι μαθητές εργάστηκαν πάνω στο βιβλίο της Λότη Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου « Ο καιρός της σοκολάτας» αποκτώντας έτσι μία φανταστική εμπειρία μέσα από το βίωμα των παραπάνω στόχων και τελικό αποτέλεσμα τη δημιουργία του δικού τους διηγήματος.

Δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν:

1.       Ανάγνωση τεσσάρων ιστοριών του βιβλίου

2.       Ανάλυση ? κατανόηση κειμένων . Προφορικές ασκήσεις νοηματικού          περιεχομένου (κριτική σκέψη)

3.       Προβολή βίντεο ( μέσω της εικόνας ? βίντεο)οι μαθητές                               γνωρίζουν το έργο και τη συγγραφέα, τις δράσεις της και                        στοιχεία     των κειμένων που δεν έχουν κατανοήσει)

4.       Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες

5.        Γραπτές δραστηριότητες και δημιουργία μικρού βιβλίου με τίτλο « Διαβάζω ένα βιβλίο;»

Το μικρό βιβλίου που έφτιαξαν οι μαθητές περιλαμβάνει τις εξής ενότητες:

1.       Ποιοι δημιούργησαν το βιβλίο

2.       Ταυτότητα του βιβλίου και των ηρώων

3.       Παραγωγή γραπτού λόγου ( σύνταξη ? γραμματικό φαινόμενο)

4.       Ανάπτυξη κριτικής σκέψης Έκφραση συναισθήματος μέσω εικαστικής προσέγγισης  ( ζωγραφική)

5.       Παραλληλισμός του χθές με το σήμερα

DSCN6498DSCN6499DSCN6516DSC 1217DSC 1218DSC 1219