Πολιτιστικο Καλοκαιρι 2016

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2016 ΤΟΥ 2ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΒΟΛΟΥ

ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2015-16

DSCN1616

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου, πιστεύοντας  σε ένα σχολείο γνώσης και πολιτισμού , ολοκληρώνει τη φετινή σχολική χρονιά με το πρόγραμμα «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2016» πραγματοποιώντας στο χώρο του ,τις ακόλουθες πολιτιστικές εκδηλώσεις:

1.         Την Τετάρτη 8-6-2016 ώρα 6.30 μμ οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου θα παρουσιάσουν μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με θέμα «ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ». Πλούσιο πρόγραμμα με δρώμενα, αποσπάσματα από ταινίες της χρυσής εποχής του ελληνικού κινηματογράφου, πλαισιωμένα από χορούς των ταινιών αυτών με τη συμμετοχή και των  132 παιδιών του σχολείου μας.

Η επαφή με το κινηματογράφο ως μορφή τέχνης και πολιτισμού, συμβάλλει σε μια πιο αποτελεσματική διαδικασία κατανόησης της πολιτισμικής γεωγραφίας ή ανθρωπογεωγραφίας του κόσμου, ενώ παράλληλα συμβάλλει και στην κατανόηση της δυνατότητας και αξίας του κινηματογράφου να λειτουργεί ως μέσο προσωπικής δημιουργικής έκφρασης αλλά και συλλογικής εργασίας και κατανάλωσης.

Την επιμέλεια της παραπάνω δράσης έχουν οι εκπαιδευτικοί  Γκαραγκούνου Αρετή,      Παλαμιώτου Βασιλική, Πίτσιος Δημήτριος και η υπεύθυνη καλλιτεχνικών δράσεων του σχολείου Χαραλαμπίδου Μαρία.

2.           Την Δευτέρα 13-6-2016 ώρα 7.00μ.μ στην αίθουσα θεάτρου του σχολείου, στα πλαίσια του αποχαιρετισμού των μαθητών της ΣΤ τάξης:

1.Θα πραγματοποιηθεί  θεατρική παράσταση με θέμα «ΟΙ ΧΟΡΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ».

Το θεατρικό έργο ακουμπά τα προβλήματα της εποχής μας (βία, πόλεμος, προσφυγική κρίση) και είναι μια αντιπολεμική ιστορία που έχει στόχο να προβληματίσει τη σκέψη και να αφυπνίσει την ψυχή των θεατών. Ήρωες είναι οι άγγελοι του ουρανού που απελπισμένοι από τη σκληρότητα και την αδιαλλαξία των ανθρώπων, που συνεχίζουν να επιλέγουν τον πόλεμο, αποφασίζουν να πλησιάσουν τα μικρά παιδιά που οι ψυχές τους παραμένουν ακόμα αγνές και καθαρές.

2. θα παρουσιαστεί  δρώμενο στην αγγλική  γλώσσα                                                                                        3.Θα προβληθεί βίντεο με ξεχωριστές  στιγμές από τα έξι χρόνια φοίτησής τους (επιμέλεια: Αριάδνη  Παπαναστασίου)

Υπεύθυνοι εκδήλωσης: Κουρή Μαρία,  Πίτσιος Δημήτριος,  Παλαμιώτου Βασιλική,  Ευτυχίδου   Αικατερίνη    Επιμέλεια ?βιντεο: Σωτήρης Γκανάτσιος, Γιώργος Χανιάς

3.            Την Τρίτη 14-6-2016 ώρα 5.30μμ στην αίθουσα θεάτρου του σχολείου θα πραγματοποιηθεί η     θεατρική παράσταση «Ο ΠΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Η ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΟΥ», από τη θεατρολόγο- παιδαγωγό Φουκαλά Συνοδή. Η παράσταση βασίζεται στο παραδοσιακό παραμύθι, όπου ο ποντικός ψάχνει τον πιο άξιο γαμπρό για να παντρέψει την κόρη του. Όμως θεωρεί πως οι ποντικοί δεν ανταποκρίνονται στα κριτήριά του και έτσι θα αναζητήσει τον κατάλληλο υποψήφιο στον Ήλιο, το Σύννεφο, το Βοριά και τον Πύργο μέχρι να βρει αυτό που ζητά.

4.       Την Τετάρτη 15-6-2016 ώρα  9.00πμ  θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου και οι τίτλοι σπουδών στους μαθητές.

Επιπλέον το σχολείο μας συμμετέχει στις εκδηλώσεις για τη Ναυτική Εβδομάδα, με την ομάδα καλλιτεχνικής  δημιουργίας του σχολείου και με τη συνεργασία του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων, η οποία δημιούργησε τη δική της εικαστική παρέμβαση  με «ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ» μέσα από τις δράσεις του προγράμματος ??Αποδέχομαι τον άλλο ,αποδέχομαι το διαφορετικό» το οποίο θα εκτίθεται στην παραλία .

Υπεύθυνοι υλοποίησης :κ. Μουζαλά Δέσποινα, Δ/ντρια, κ.Τσιούρη Μαρία,γραφίστρια υπ. ομάδας καλλιτεχνικής δημιουργίας

ΟΜΟΡΦΟ κ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Η Δ/ντρια του σχολείου