ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου, στο πλαίσιο της «Εφαρμογής Προγραμμάτων που προωθούν την Ισότητα στην Κοινωνία ? «ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ» (Μέτρο 4.1. του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ του ΥΠ.Ε.Π.Θ.) οργανώσε ημερίδα ? εκδήλωση με θέμα: ?Συμμετέχω Ισότιμα στη Γνώση και στον Αθλητισμό? την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2007 στο Συνεδριακό Κέντρο FORUM, Δεληγιώργη 9 και Πολυμέρη.

Το πρόγραμμα αυτό είχε σκοπό να ευαισθητοποιήσει τις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου σχετικά με την ισότιμη συμμετοχή των δύο φύλων στη γνώση και τον αθλητισμό. Αυτό υλοποιήθηκε μέσα από διαθεματικά σχέδια εργασίας (projects), με έμφαση:

• Τη γλώσσα
  • Τη λογοτεχνία
  • Τα μαθηματικά
  • Την ιστορία
  • Τη θεατρική αγωγή
  • Τα εικαστικά.

Τα σχέδια εργασίας ενσωματώθηκαν στις αθλητικές, κινητικές δραστηριότητες και τα παιχνίδια μέσα και έξω από το σχολικό περιβάλλον, με τέτοιο τρόπο ώστε οι μαθήτριες και οι μαθητές να αποκτήσουν γνώσεις, δεξιότητες, στάσεις, αντιλήψεις, συναισθήματα και αξίες αναφορικά με την ισότιμη μεταχείριση κοριτσιών και αγοριών, καθώς και τη δίκαιη και ίση πρόσβαση τους στον αθλητισμό και την άσκηση.

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές και μαθήτριες:

?        Να καταγράψουν τις απόψεις τους:

1      για τις ομοιότητες και διαφορές των δύο φύλων

2      για την ισότητα και ισοτιμία των δύο φύλων

3      για την ύπαρξη στερεοτύπων μεταξύ αγοριών και κοριτσιών

?        Να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα ισότητας που αφορούσαν:

1      την οικογένεια

2      το σχολείο

3      την εργασία

4    τον αθλητισμό

?        Να διερευνήσουν την έννοια της ισότητας και ισοτιμίας των δύο φύλων

?     Να καλλιεργήσουν κριτική στάση απέναντι σε συμπεριφορές που αντιστρατεύονται την ισότητα των φύλων

?        Να διερευνήσουν την εξέλιξη των γυναικείων ομάδων στα αθλητικά σωματεία του Βόλου

?        Να καταγράψουν την κατανομή του αντρικού και γυναικείου πληθυσμού στα αθλητικά σωματεία του Βόλου, για να φανούν τυχόν διαφοροποιήσεις στην επιλογή μεταξύ των δύο φύλων.