ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ " Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ" ΣΤ' ΤΑΞΗ , ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2015-16

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μαθητές της ΣΤ Τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου, δουλεύοντας ομαδικά και με εμψυχωτές τους εκπαιδευτικούς τους, γνωρίζουν την ιστορία της γειτονιά τους μέσα από την φωτογραφία και την αφήγηση. Τα παιδιά επισκέφτηκαν, φωτογράφησαν και αποτύπωσαν κτίρια, δρόμους και μνημεία, πλούσια σε οικονομικό ιστορικό και πολιτιστικό περιεχόμενο, ενώ παράλληλα κατέγραψαν τις μνήμες αυτών, μέσα από την αφήγηση των ανθρώπων της και τη φωτογράφησή τους. Οι μαθητές μέσα από τη δραστηριότητά τους πλούτισαν τον ψυχισμό τους, ήρθαν σε επαφή με τους ανθρώπους και την ιστορία της γειτονιάς του σχολείου τους, εκτίμησαν την αξία της φωτογραφίας ως τέχνη και αντικείμενο ιστορικής τεκμηρίωσης.

Οι μαθητές

Οι εκπαιδευτικοί

Παλαμιώτου Βασιλική,εκπ/κος

Χαρατσής Κων/νος

Μουζαλά Δέσποινα,Δ//ντρια

Βασιλική Αργύρη,Σχ.Σύμβουλος

ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙΩΝ

Ώρα 10:00 το πρωί, πρόγραμμα φωτογραφίας είχε ήδη ξεκινήσει και όλοι ήμασταν πολύ χαρούμενοι. Η πρώτη φωτογραφία απεικόνιζε διάφορα σημεία του σχολείου μας. Τα περισσότερα είχαν ανανεωθεί από παλιά.

Περπατώντας με τις φωτογραφικές μας μηχανές σ? ένα στενό με παλιά γκρεμισμένα σπίτια, τα οποία είχαν κατεστραμμένες στέγες και φαγωμένα παράθυρα, αναρωτιόμασταν τι να ήταν στο παρελθόν.

Στο πρόγραμμα αποφασίσαμε να φωτογραφίσουμε και νεοκλασικά κτίρια. Ένα από αυτά ήταν το Σπίρερ, το οποίο παλιότερα λειτουργούσε ως καπναποθήκη.

Γυρίσαμε γεμάτοι εντυπώσεις και ενθουσιασμένοι που είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε την ιστορία της γειτονιάς μας και να φωτογραφίσουμε τα πιο σημαντικά κτήρια που υπάρχουν σε αυτήν.